Problem Challenge Results

Final Challenge Prizes for year 2020


Other
years

2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004
2003
2002
2001
2000
1999
Year 8:
Gary YuanRemuera Intermediate96Year 8 1st Prize
Theo KeithClyde Quay School91Year 8 2nd Prize
Rex ChuRemuera Intermediate91Year 8 2nd Prize
Jerry DaiAuckland Normal Intermediate91Year 8 2nd Prize
Ethan FengNorthcross Intermediate87Year 8 3rd Prize
Victor CoenPonsonby Intermediate83Year 8 Distinction
Enhao YuPonsonby Intermediate83Year 8 Distinction
Alston YamBucklands Beach Intermediate80Year 8 Distinction
Eise TijsenWaimea Intermediate79Year 8 Distinction
Tony ChouRemuera Intermediate78Year 8 Distinction
Ray Heng ShiBucklands Beach Intermediate78Year 8 Distinction
Jack HastieCobham Intermediate78Year 8 Distinction
Chelsea HongSomerville Intermediate School78Year 8 Distinction
Anlan GaiStrathallan College78Year 8 Distinction
Harry HuangKings School77Year 8 Distinction
Tony YuScots College Middle School76Year 8 Distinction
Alex LiuBucklands Beach Intermediate76Year 8 Distinction
Aditya PatelBlockhouse Bay Intermediate76Year 8 Distinction
Judah AnstissWellesley College75Year 8 Distinction
Jake WilsonCambridge Middle School75Year 8 Distinction
Hayden Tong HoBucklands Beach Intermediate75Year 8 Distinction
Tony LeoMurrays Bay Intermediate74Year 8 Distinction
Oscar PrestidgeKings School74Year 8 Distinction
Noshirwan MasaniFarm Cove Intermediate74Year 8 Distinction
Clare Tianhui WangBucklands Beach Intermediate74Year 8 Distinction
Berenger IversonKings School74Year 8 Distinction
Benjamin KuoBombay School74Year 8 Distinction
Adam WangMurrays Bay Intermediate74Year 8 Distinction
Ryan FanKristin School73Year 8 Distinction

Year 7:
Gwangho KimTakapuna Normal Intermediate92Year 7 1st Prize
Marcus RidgeRototuna Junior High School88Year 7 2nd Prize
Sophie TaoBucklands Beach Intermediate83Year 7 3rd Prize
John HuangFairfield Intermediate School83Year 7 3rd Prize
Yeongyeong ChangTauranga Intermediate77Year 7 Distinction
Wesley LauBucklands Beach Intermediate77Year 7 Distinction
Nicholas LiHutt International Boys School76Year 7 Distinction
Luke MansonChristchurch South Intermediate75Year 7 Distinction
Hugo ZhengBucklands Beach Intermediate75Year 7 Distinction
Enzo LiNorthcross Intermediate74Year 7 Distinction
Aaron ZengFairfield Intermediate School74Year 7 Distinction
Jack ZengMurrays Bay Intermediate73Year 7 Distinction
Hugo TanMurrays Bay Intermediate73Year 7 Distinction
Kexu ChenPalmerston North Int Normal School72Year 7 Distinction
Karol ZhangSt Kentigern Girls’ School72Year 7 Distinction
Finn BarkerSeatoun School71Year 7 Distinction
Slavah ChemerisMarina View School69Year 7 Distinction
Joseph GuoPeachgrove Intermediate69Year 7 Distinction
Alexander BaiMurrays Bay Intermediate69Year 7 Distinction
Eric LiGleniti School68Year 7 Distinction
Victor TaiAuckland Normal Intermediate67Year 7 Distinction
Mikey LiKristin School67Year 7 Distinction
Jack JenkinsHutt International Boys School67Year 7 Distinction
Elvies KimHavelock North Intermediate67Year 7 Distinction
Elijah MichelSt Mark’s Church School67Year 7 Distinction